Czyszczenie kominów
Regularne czyszczenie przewodów kominowych zmniejsza ryzyko pożaru i oszczędza energię.
Kominy, kominki i kotły gazowe muszą być serwisowane, aby zmniejszyć ryzyko pożaru i zoptymalizować funkcjonowanie urządzeń grzewczych. Jeżeli kominy, kominki i kotły gazowe nie są serwisowane zwiększa się zużycie paliwa i wzrastają koszty. Czysty system ogrzewania emituje mniej szkodliwych dla środowiska emisji.
Czyszczenie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych jest regulowana przez prawo w zależności od rodzaju przewodu kominowego.
Wykonujemy wszystkie prace związane z czyszczeniem przewodów kominowych, co oznacza, że:
- Czyścimy przewody kominowe, dymowych spalinowych i wentylacyjnych,
- Udrożniamy przewody kominowe np. z gruzu, gałęzi i innych nieczystości,
- Usuwamy sadzę szklistą,
- Czyścimy przewody wentylacji mechanicznej,
- Czyścimy okapy kuchenne i systemy wentylacji kuchennej z tłuszczu
Pamiętaj że podczas czyszczenia przewodów kominowych kominiarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości których szybkie usunięcie zapobiegnie powstaniu pożaru lub zatrucia mieszkańców.
Czyszczenie przewodów kominowych tradycyjnie czy mechanicznie?
Tradycyjne czyszczenie przewodów kominowych to czyszczenie polegające na użyciu tradycyjnego zestawu kominiarskiego do czyszczenia, czyli liny ze szczotką i kulą kominiarską.
Mechaniczne czyszczenie przewodów kominowych polega na użyciu zestawu składającego się z metrowych łączników od długości 1m wykonanych z tworzywa sztucznego i zakończonych w zależności od rodzaju zabrudzenia i rodzaju komina plastikową, metalową szczotką lub łańcuchem.
Takie czyszczenie zalecane jest w przypadku bardzo dużego zabrudzenia przewodu kominowego, najczęściej do usuwania sadzy szkilstej.
Jak często czyścić komin?
Częstotliwość czyszczenia jest regulowana prawem, i tak:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
- od palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym nie wymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy
- usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Kto może czyścic kominy?
To też jest określone prawem. Czynności, o czyszczenia przewodow kominowych, wykonują osoby posiadające kwalifikacje w zawodzie kominiarz.
Ile kosztuje czyszczenie komina?
Koszt jest uzależniony od rodzaju przewodu kominowego, jego średnicy i długości, a także od lokalizacji Państwa posesji. Tutaj znajduje się przykładowy cennik.
Potrzebujesz więcej informacji skontaktuj sie z nami Tel. 606 410 994 lub email:mojkominiarz@o2.pl